Šajā rakstā vēlos apskatīt komponentes, no kurām sastāv jebkura gudrā māja, bet pirms tam nedaudz par to, kādi funkcionālie bloki var būt iekļauti gudrās mājas vadības sistēmā.

Vēsturiski varam teikt, ka gudrā māja eksistē jau vairāk nekā 100 gadus, kopš tika ieviestas tādas iekārtas kā gāzes apkures katli, veļas mašīnas u.c., kas ļāva cilvēkiem “uzticēt” iekārtām kāda mājas darba izpildi. Tomēr par reālo gudrās mājas, mūsdienu izpratnē, dzimšanas dienu varam uzskatīt 1975. gadu, kad tika prezentēts pirmais protokols dažādu ierīču apvienošanai kopējā vadības sistēmā X10. Pašreiz zem gudrās mājas pamatfunkciju blokiem tiek iekļauti:

  •  Apkures un ventilācijas sistēmas, kas ļauj uzturēt telpās komfortablu klimatu, tai pašā laikā patērējot pēc iespējas mazāk energoresursus.
  • Gaismas, kuras varam kontrolēt izmantojot aplikācijas, vai arī, kuras pašas nosaka, kad telpā ir cilvēki.
  • Izklaides sistēmas – audio aparatūra, TV u.c
  • Drošības sistēmas, kas sevī var iekļaut gan sistēmas, kas aizsargā pret zagļu ielaušanos, gan arī sistēmas, kas monitorē dūmus, gaisa kvalitāti u.c
  • Ierīces – gudrās mājsaimniecības ierīces kā putekļsūcēji, veļas mašīnas, dārza laistīšanas sistēmas u.c.

Katram no mums, ieviešot gudrās mājas sistēmas, ir savi mērķi, ko vēlamies sasniegt un, izejot no tiem, arī ir jāizvēlas tehniskie risinājumi.

Tomēr jebkurā sistēmā būs sekojošas komponentes:

  • Sensori, kas mēra kādu parametru un sniedz informāciju vadības sistēmai lēmumu pieņemšanai. Tie, piemēram, var būt temperatūras un gaismas sensori, sensori, kas nosaka, vai logi ir aizvērti vai atvērti u.c.
  • Izpildierīces savukārt, reaģējot uz komandām no vadības sistēmas, veic kādas darbības, piemēram, radiatora vārsts regulē siltā ūdens plūsmu, gaismas slēdzis ieslēdz vai izslēdz gaismu u.c.
  • Koncentrators apkopo signālus (pa vadu vai bezvadu kanāliem) no sensoriem un novada tos vadības sistēmai, kā arī nodod komandas no vadības sistēmas izpildierīcēm.
  • Vadības sistēma ir gudrās mājas smadzenes, ka nodrošina informācijas savākšanu, lēmumu pieņemšanu un izpildi, izmantojot izpildierīces. Vadības sistēma arī nodrošina centralizētu lietotāja saskarsmi un vadības kontroli.
  • Mākoņpakalpojuma sistēma ir opcionāla gudrās mājas sastāvdaļa, kas nodrošina ērtu pieeju vadības sistēmai no attālinatām vietām, izmantojot internetu.

Nākamajā rakstā sīkāk par to, cik daudz tehnoloģijas eksistē gudrās mājas ieviešanai un ko tas nozīmē lietotājam, kas grasās sev ieviest gudro māju.